Smoki to bardzo majestatyczne i budzące pokorę bestie, powszechnie występujące w licznych mitach oraz legendach. Przerażają nas i fascynują jednocześnie. Obecne są stale w literaturze i w filmie, zadomowiły się również w grach komputerowych. Popularnością dorównują wampirom.
Smoki odgrywały ważną, choć różną rolę w symbolice wielu kultur. Najistotniejszy wydaje się tu podział na tradycję wschodnią i zachodnią, o którym pisze Christopher Dell w swoim „Bestiariuszu przedziwnych stworzeń”:
„W kręgu kultury Zachodu od wieków pełniący rolę stwora heraldycznego – wroga godnego nieustraszonych rycerzy i świętych – na Wschodzie bywał od dawna łączony z cesarzami. Wielu pisarzy wskazuje, że istnieją dwa rodzaje smoków – wschodnie i zachodnie – bo mimo podobieństw wywodzą się one z różnych tradycji, choć niemal z pewnością mają wspólne źródło w odwiecznym strachu człowieka przed gadami, a szczególnie wężami.”
W książkach odnaleźć można różne wizerunki smoka, bardzo od siebie odległe: obok Smauga Złotego ze Zwiędłych Wrzosowisk czy Saphiry, towarzyszki Eragona pojawia się Pompon (w rodzinie państwa Fisiów) i różowy Nudożer. Sam Smok Wawelski posiada dwa oblicza, jedno znane z legendy, a drugie z kapitalnych ilustracji Alfreda Ledwiga do książki Stanisława Pagaczewskiego o przygodach Baltazara Gąbki. Te legendarne potwory towarzyszą nam na kolejnych etapach czytelniczej przygody, zmieniając się i dorastając wraz z nami. Kolorową grzywkę zastępują groźnie wyglądającymi kolcami, a ulubioną zupę ogórkową – owcami.
Dobrze, jeśli tylko owcami.
Smoki pozostają bardzo atrakcyjnym literackim motywem, fascynującym czytelników, w tym mojego syna. To dobry powód, by podążyć ich tropem.
1. Bartłomiej Grzegorz Sala “Księga smoków polskich”
2. Leonie Swann “Krocząc w ciemności”
Wspominałam już, że Legulas nie jest kameleonem?
3. Beata Krupska “Sceny z życia smoków”
4. Catherine Leblanc, Roland Garrigue “Jak pokonać smoki?”
5. Grzegorz Kasdepke “A ja nie chcę być księżniczką”
6. Przemysław Wechterowicz, Bartosz Minkiewicz “Królewna z wieży”
7. Mike Resnick “Na tropie wampira”
Łuskowaty Jim Chandler, autor niepoczytnych kryminałów i smok z dzidą.
8. Marie Brennan “Historia naturalna smoków”
9. Anthony Ryan “Ogień przebudzenia. Draconis Memoria. Księga pierwsza”
10. Naomi Novik “Smok Jego Królewskiej Wysokości”
11. George R.R. Martin “Gra o tron”
12. Anthony Ryan “Legion płomienia. Draconis Memoria. Księga druga”
13. Terry Pratchett “Smoki na zamku Ukruszon”
14. Terry Pratchett “Straż! Straż!”
15. Bartłomiej Grzegorz Sala “Bestie i potwory mitologii greckiej”
Dodaj komentarz