Czary, zaklęcia, eliksiry, lustro z problemami matematycznymi i kaczka, która jest kotem.

Pierwsza część cyklu „Septimus Heap” to pełna magii i humoru opowieść o siódmym synu siódmego syna, która z pewnością nie rozczaruje nastoletnich miłośników fantasy. Ja bawiłam się doskonale.

„Silas spodziewał się, że wszyscy jego synowie zostaną jakimiś Czarodziejami. W tej rodzinie stanowiło to normę. Ciotka Silasa była znaną Białą Czarownicą, a jego ojciec i wuj należeli do Zmiennokształtnych, bardzo wyspecjalizowanej grupy magów. Silas miał nadzieję, że żaden z jego synów do niej nie trafi, bo skuteczni Zmiennokształtni tracili z wiekiem stabilność i czasami nie potrafili utrzymać własnej postaci dłużej niż przez kilka minut. Ojciec Silasa zniknął w końcu w lesie, bo stał się drzewem, tyle że nikt nie wiedział, którym. Był to jeden z powodów, dla których Silas lubił chodzić po Puszczy. Nieraz mówił kilka słów do jakiegoś niechlujnego z wyglądu drzewa w nadziei, że to jego ojciec”.

W najdłuższą noc w roku, kiedy świece paliły się aż do świtu, by nie dopuścić ciemności, na świat przyszedł Septimus, siódmy syn Silasa Heapa, Czarodzieja Zwyczajnego. W tę samą noc Silas odnalazł w śniegu niemowlę, dziewczynkę o niezwykłych fiołkowych oczach. Po powrocie do domu dowiedział się, że Septimus zmarł, a Stara Akuszerka zabrała ciało noworodka. Co naprawdę stało się z Septimusem i kim okaże się wychowywana przez Heapów dziewczynka?

Wykreowany przez Angie Sage świat zachwyca rozmachem: fantastycznych postaci i magicznych rekwizytów jest tu tak wiele, że pod tym względem porównałabym „Zakazaną magię” z cyklem o Harrym Potterze. Czarny charakter, Nekromanta DomDaniel, rozsiewa wokól siebie „potężną aurę grozy”, a służące mu Magogi są wyjątkowo obrzydliwe. Nocą w Puszczy polują wilkołaki, mięsożerne drzewa i Wiedźmy Wendron, którym nieustannie brakuje pięniędzy. Na Mokradłach Marram urzędują Bagniak i Biała Czarownica. W tawernie Dziura w Ścianie spotykają się duchy, zaś Komitet Obrońców odbywa narady w zamkowej damskiej toalecie. W tym barwnym fantastycznym świecie spotykamy Szczury Pocztowe, Robale Ochronne, skrzaty, wodniki, wiedźmy i duchy. Nie brak tu również magicznych rekwizytów (zachwycające lustro odchudzające), tajemniczych mikstur i zaklęć, którymi szafują czarodzieje:

„Endor i Marcia tylko sobie gawędziły i zastanawiały się, co u niej słychać. Ale kiedy się zorientowały, że przyszedł Terry z butami, oczywiście przestały rozmawiać. Mówił, że Marcia była dla niego bardzo niemiła. Później czuł się trochę dziwnie i domyślił się, że rzuciła na niego zaklęcie Zapomnienia, ale wskoczył za filar, kiedy zobaczył, że tamta mruczy coś pod nosem, i nie zadziałało, jak należy. W każdym razie bardzo się tym wszystkim zdenerwował, bo nie pamięta, czy zapłaciła mu za buty, czy nie”.

W książce „Zakazana magia” Angie Sage zaprasza nas do bajkowego świata, w którym niemożliwe staje się możliwe: tutaj kot jest kaczką, szczur doręczycielem poczty, a węgorza podaje się z knedlami. Nieskrępowana wyobraźnia i poczucie humoru autorki stanowią dobrą odtrutkę na szarą i przygnębiającą rzeczywistość. Polecam z przyjemnością.