Tajemnicza księga i niebezpieczna podróż poza granice ziemskiego świata – kontynuacja „Gobelinu” jest mroczniejsza, ale równie wciągająca.

Max McDaniels poczynił w Akademii Rowan takie postępy, że inni uczniowie nie chcą z nim ćwiczyć – zaniża im średnią. Równie dobrze radzi sobie jego współlokator i przyjaciel, David Menlo, chłopiec o niespotykanych zdolnościach mistycznych. Błogosławione Dzieci są chlubą i tajemną bronią Akademii, dlatego wizyta Damy Mali, żądającej w imieniu swych sióstr wiedźm dopełnienia przymierza i wydania im Davida, stanowi dla pani Rychter olbrzymi problem. Odmowa będzie pogwałceniem paktu i ściągnie na Rowan klątwę, w wyniku której Akademia legnie w gruzach. Ku zaskoczeniu chłopców pani dyrektor zgadza się oddać Davida w ręce wiedźm, ale jeszcze tego samego dnia organizuje ich „porwanie”. Do uciekinierów dołącza Mamuśka, której obecność wprowadza akcent humorystyczny w pełną ponurych wydarzeń fabułę.

„Z lasu wypadła rozdygotana Mamuśka, podciągając ogromne majty pod kwiecistą suknią.

– Co to było?! – krzyknęła. Oczy miała okrągłe i białe z przerażenia.

– Wiedźmy – cicho odpowiedział Cooper i poprawił uprząż plecaka. – Dowiedziały się, że Max i David zniknęli. Poczekaj tu do świtu, Mamuśko, a potem wracaj do szkoły.

– W życiu tu nie zostanę z tymi wiedźmami! – zaprotestowała. – Albo bierzecie mnie ze sobą, albo wszystkim rozpowiem, co zrobiliście! (…)

– Pójdzie z nami – szybko powiedział Max i zajął miejsce między wiedźmą a agentem.

– Właśnie – potwierdziła Mamuśka i znów parsknęła. – Ja też jadę pod namiot!

– To nie wycieczka pod namiot – uciął ostro Cooper, spoglądając kątem oka na Maksa. – To operacja Ciemna Materia”.

Demon Astaroth, który uwolnił się po wielu latach uwięzienia, sieje spustoszenie w świecie: ponad sześćdziesięciu rządom grozi upadek, a ich krajom wojna domowa. Potworne postacie plądrują wsie, ludzie masowo uciekają do miast, gdzie nie ma prądu i żywności. Ciemne moce jednoczą się, by objąć w posiadanie Księgę Thotha – ukryte arcydzieło, na którego stronach zawarta jest tajemnica stworzenia. Pod kierunkiem Coopera Max i David wyruszają na wyprawę po Europie, by odnaleźć i zabezpieczyć artefakt, zanim wpadnie on w ręce Astarotha. Max, największy bohater swoich czasów, jest jedyną szansą na odzyskanie Księgi Thotha, a David – jedyną szansą na jej odnalezienie.

W „Drugim oblężeniu” Neffa dzieje się bardzo dużo: Max zostaje zaprzysiężony jako członek Czerwonego Bractwa i dowiaduje się, że celem jego życia jest ochrona słabowitego Davida Menlo. Chłopcy odwiedzają fascynujące miejsca – wizyta w samowystarczalnym Warsztacie zrobiła na mnie ogromne wrażenie (aby się do niego dostać, należy z odpowiednią prędkością wjechać w ścianę – przypomina wam to coś?). Błogosławione Dzieci trafiają również do krainy Sidh, gdzie Max poznaje swego prawdziwego ojca i odnajduje matkę. Jakby tego było mało, po ich powrocie w Rowan dochodzi do zamachu, który poprzedza tytułowe drugie oblężenie, pełne mrocznych i dramatycznych wydarzeń (silne przeżycia gwarantowane). Świat bohaterów zostaje zniszczony, a o tym, jak będzie wyglądała nowa epoka, zadecyduje Astaroth, nowy władca ziemi. Emocjonująca kontynuacja „Gobelinu” zachwyca rozmachem i zachęca do sięgnięcia po kolejne części.