Naomi Novik znów czaruje. Zakochacie się w tej książce.

„Kto grosza nie oszczędza, do złotego nie przyjdzie”.

(przysłowie polskie)

W baśniowej krainie nazywanej Litwasem rządzi okrutny, młody car, którego opętał demon. Udręczeni, głodni mieszkańcy zmagają się z coraz dłuższymi zimami, sprowadzanymi przez króla Starzyków – obdarzonych nadnaturalnymi mocami, tajemniczych lodowych istot, które wzbudzają trwogę wśród zwykłych śmiertelników.

„Starzykom nie zabiera się niczego, co do nich należy. Oni przychodzą i okradają ludzi, ale nie lubią, gdy ktoś okrada ich”.

W maleńkiej wiosce nieopodal białej Starzykowej drogi mieszka młoda Żydówka Mirjem, córka lichwiarza o miękkim sercu. Doprowadzona do ostateczności chorobą matki, przejmuje prowadzony przez ojca interes, a dzięki uporowi i stanowczości zaczyna odzyskiwać długi: zbierając grosz do grosza, zamienia srebro w złoto, a złoto zawozi do sejfu swojego bogatego dziadka, który w prawdziwym mieście ma prawdziwy dom z wieloma pokojami i dywanami na podłogach. Wkrótce młodej lichwiarce zaczyna pomagać Wanda, odpracowująca w ten sposób dług ojca pijaka.

Zaradność Mirjem ściąga na nią nie tylko niechęć zawistnych ludzi, szukających jedynie pretekstu, by obwinić Żydówkę, ale też uwagę kogoś znacznie bardziej niebezpiecznego – samego króla Starzyków, który nade wszystko pożąda złota. Trzykrotnie poddaje dziewczynę próbie, każąc jej zamieniać w złoto coraz większe ilości srebra, ale Mirjem z każdej z tych prób wychodzi zwycięsko: zanosi Starzykowe srebro do jubilera, który przetapia je i tworzy trzy niepowtarzalne przedmioty: pierścień, naszyjnik i koronę. Kupuje je miejscowy książę, a gdy zauważa, jaki wpływ mają na jego niezbyt powabną córkę z pierwszego małżeństwa, Irinę, postanawia to wykorzystać, by wydać ją za samego cara…

W „Mocy srebra” Naomi Novik w mistrzowski sposób łączy losy trzech wspomnianych kobiet, Mirjem, Iriny i Wandy, tworząc niezwykłą, mocno osadzoną w słowiańskiej mitologii historię, która zachwyca oryginalnością i rozmachem. Nie umiem wyrazić podziwu zarówno dla wyobraźni autorki, jak i dla jej pisarskiego warsztatu: powieść po prostu się połyka, a wszystkie wątki splatają się w niej tak misternie jak nitki w kunsztownym gobelinie. Jeśli szukacie pięknie opowiedzianej, fascynującej baśniowej historii, sięgnijcie po „Moc srebra” lub „Wybraną” Naomi Novik – te książki skradną wam serca i na długo zapadną w pamięć.