Kontynuacja „Listu do króla” – zachwycającej powieści rycerskiej dla młodzieży.

„Żadnych tajemnic? Mówią na mnie Głupek, ale nie wierzę, że nie ma już tajemnic”.

W królestwie Dagonauta, u podnóża Gór Wielkich, stanowiących naturalną granicę z ziemiami Unauwena, leży niezbadany Dziki Bór, w którym drogi zarasta nieujarzmiona roślinność, a nocą snują się nieuchwytne stworzenia. Plotka głosi, że żyją w nim rozbójnicy, dzikie plemiona i tajemniczy Ludzie w Zieleni. Mądry król Dagonaut wysyła tam jednego ze swych najlepszych rycerzy, by zbadał niepokojące wieści.

„Nie opowiem wam o wszystkim, bo jeszcze byście uwierzyli, a później nie moglibyście zmrużyć oka w nocy, ani dziś, ani jutro. Nie opowiem wam o szmerach w trawie ani o paskudnych dźwiękach dochodzących nie wiadomo skąd. Ani o sękatych konarach, na których żerują chrząszcze, ani o podstępnych krokach, ani o wężach, ani o skradających się stopach…”

Wiosną rycerz Rystrydin miał wrócić z Dzikiego Boru, jednak zebrani na zamku jego brata kompani na próżno wypatrują przyjaciela. Podobno widziano go w zamku Islan, podobno wyruszył do kraju Delty… Tiuri, najmłodszy z rycerzy króla Dagonauta, podążając śladem Rystrydina, zapuszcza się w mroczne ostępy Dzikiego Boru. Odkrywa tam tajemnice, które mogą zagrozić obu królestwom. Czy uda mu się ostrzec królów Dagonauta i Unauwena, zanim będzie za późno? Czy zdoła wydostać się z nieprzyjaznego boru?

Druga część przygód Tiuriego jest znacznie mroczniejsza: młody rycerz i jego wierny giermek Piak wkraczają w dorosłe życie, poznają smak porażki i zdrady, cierpią, opłakują zmarłych i sami po raz pierwszy zadają śmiertelne ciosy. W ogniu prób kształtuje się ich charakter, a Tiuri wyrasta na idealnego reprezentanta rycerskiego etosu, wielokrotnie udowadniając, że przyjaźń, lojalność i wierność samemu sobie są dla niego cenniejsze od życia.

„Tajemnice Dzikiego Boru” Tonke Dragt to książka, od której nie sposób się oderwać. Nie znajdziecie w niej czarów, cudów wianków, jednorożców i potworów (poza tymi ludzkimi), a jednak z każdej strony tej opowieści bije prawdziwa magia. Ta pięknie napisana, porywająca historia o zmaganiu niegodziwości i cnoty ma moc władania sercami i kształtowania charakterów. Wyjątkowa lektura – przeczytajcie koniecznie.