Nie panikuj i baw się dobrze.

„W rozległym świecie wyobraźni i snów mieszkają NIEGODZIWE ISTOTY, które do przetrwania potrzebują dziecięcego strachu. Od niepamiętnych czasów pojawiali się śmiałkowie, którzy stawiali im czoła i zwyciężali, tak jak bohaterowie naszych opowiadań. Osiągali swój cel, bo wiedzieli, że wszystkie te przerażające postaci mają swoje słabości, a pokonywali je dzięki takim ludzkim cechom jak empatia, wierność, inteligencja, spryt, bystrość i wytrwałość”.

Najsławniejsze postaci ze świata grozy w dziesięciu opowiadaniach, z których każde zawiera zagadkę. Wskazówki poukrywane są w tekście i na ilustracjach, więc trzeba czytać od deski do deski, ale z tym raczej nie będzie problemu: książka jest barwna, wypełniona zabawnymi ilustracjami, przyciąga wzrok i ręce. Rozkojarzeni mogą skorzystać z dołączonego do niej pomysłowego deszyfratora, by odczytać zakodowane odpowiedzi. Ładne wydanie w dużym formacie i z twardą oprawą jest niewątpliwym walorem tej pozycji, a atrakcyjna tematyka ma szansę przykuć uwagę młodych czytelników.

„Zagadki detektywistyczne z dreszczykiem” przybliżają sylwetki dziesięciu postaci, które w świecie grozy biją rekordy popularności. Znajdziemy tu więc potwora Frankensteina, wilkołaka, czarownicę, wampira, mumię, zombiaki, duchy, potwora z Loch Ness, a nawet doktora Jekylla. Każda historia rozpoczyna się od wprowadzenia, które zawiera najważniejsze informacje o danym kulturowym motywie. Właściwa opowieść odwołuje się do tej wiedzy i jest zakończona zagadką.

Opowiadania mają różny poziom „straszności”. „Kryjówka Frankensteina”, na przykład, nie jest straszna w ogóle. Na pierwszy plan wysuwa się raczej jej pouczający charakter: chłopiec, prześladowany przez kolegów w szkole z powodu niepięknego wyglądu (duże uszy i ślady po ospie na twarzy), jako jedyny ma dość empatii, by potraktować monstrum Frankensteina jak człowieka. Znacznie bardziej niepokojąca jest historia o czarownicach, z akcją osadzoną w mniej oświeconych czasach, kiedy na każdą samotną kobietę patrzono podejrzliwie i wszędzie dostrzegano oznaki bytności czarownic. Bohaterami tej historii są Erich i Erika, rodzeństwo od najmłodszych lat karmione zabobonami. Nic dziwnego, że dzieciaki ciągle żyją w strachu, który sięga zenitu w noc Walpurgii, kiedy to wszystkie maluchy mają problem z zaśnięciem. Jak się okazuje, słusznie.

„Zagadki detektywistyczne z dreszczykiem” Any Gallo to strzał w dziesiątkę. Młodzi czytelnicy lubują się w strasznych historiach i kochają zagadki: tutaj dostają dwa w jednym. Kapitalne ilustracje Victora Escandella wnoszą sporo humoru w tę mroczną tematykę i łagodzą napięcie. Z przyjemnością polecam małym detektywom i miłośnikom opowieści z dreszczykiem.