„To szanta o statku płynącym wśród nocy, przez wieczność. Ten statek niesie załogę dusz potępionych, demonów oceanu. Statek, który żegluje od początków czasu i będzie żeglował do samego końca świata…”

Jest rok 2505. Podniósł się poziom oceanów i nadeszła nowa era piractwa. Bohaterowie książki,  Grace i Connor Tempestowie, to osierocone dzieci latarnika z Zatoki Księżycowej. W dniu śmierci ojca czternastoletnie bliźnięta tracą dach nad głową i uciekają łódką na morze, by nie trafić do sierocińca. Sztorm rozbija łódź i rozdziela rodzeństwo. Wyłowiony przez Cheng Li Connor trafia na piracki statek. Znajduje tam przyjaciół i poznaje od podszewki zasady rządzące życiem pirata. Grace zostaje uratowana przez Lorcana, bladego kadeta z niezwykłego statku, na którym nikt prócz kapitana nie wychodzi na pokład przed zmrokiem. Czy bliźnięta przetrwają na morzu i odnajdą się nawzajem? Wyprawa wampiratów właśnie się rozpoczyna.

„Tylko szlaki, które sprowadzają cię do samego jądra wydarzeń, wyprawy, które zdzierają ci ubranie z grzbietu, mieszają w głowie i poruszają ducha… tylko takie warto podejmować w życiu. Pokazują nam, jacy jesteśmy naprawdę”.

„Wampiraci. Demony oceanu” Justina Sompera to zaskakujące połączenie horroru wampirycznego z młodzieżową powieścią awanturniczą, bazujące na romantycznym wizerunku pirata, znanym chociażby z serii filmów „Piraci z Karaibów”. Statek wampiratów jest bezpiecznym portem dla wszelkiego rodzaju wyrzutków, którzy „zostali ściągnięci na same granice normalnego świata”. Obowiązują na nim pewne zasady, a kto ich nie przestrzega, ten musi opuścić schronienie. Kapitan statku nie tylko zapanował nad własną żądzą krwi, ale tego samego oczekuje od swojej załogi. Raz w tygodniu wyprawia Ucztę, podczas której wampiry żywią się krwią dobrze odżywianych i otoczonych opieką „donorów”. Panowanie nad własną żądzą pomaga wampiratom osiągnąć coś w rodzaju równowagi, dzięki czemu ich egzystencja nie obraca się jedynie wokół głodu krwi.

„Kapitan to wspaniały człowiek i nigdy nie zrobiłbym niczego, co mogłoby podważyć jego autorytet. Wiele lat temu zaczął dowodzić tym statkiem; dał mnie i takim jak ja spokój, jakiego nie spodziewaliśmy się znaleźć”.

„Wampiraci. Demony oceanu” to pierwsza część serii, która przypadnie do gustu miłośnikom awanturniczych opowieści o morskich przygodach. Wprowadzony do książki wątek wampiryczny fabule nie szkodzi, a wręcz przeciwnie: dodaje tej historii aurę tajemniczości i grozy.