Wspaniała. Poruszająca. Szykujcie chusteczki.

Dawno żadna książka tak mnie emocjonalnie nie przeczołgała. Prosta, a jednak o skomplikowanych sprawach, niedługa, ale dostarczająca więcej emocji niż wielotomowe sagi. To lektura, której z wielu powodów nie da się zapomnieć.

Pierwszym może być Flip, przeuroczy „dziewczyński” psiak znaleziony przez Bena. Nie jest do końca bezpański: smutny los jego poprzedniej właścicielki porusza serce i przypomina, w jak nieludzki sposób urządzony jest nasz ludzki świat. Flip to towarzysz idealny, wierny przyjaciel i niezawodny pocieszyciel. W trudnych chwilach – a nasi bohaterowie przechodzą ich naprawdę wiele – jest nieocenionym wsparciem. Sprawdza się również jako terapeuta w programie dla dzieci mających problem z czytaniem.

Bo jest to też historia o wielkiej miłości do książek, o ich czytaniu i wymyślaniu, o dzieleniu się ulubionymi fragmentami, wędrówkach po bibliotekach i antykwariatach, o magii czytania, która łączy czytelników w prawdziwą wspólnotę.

„Jeśli istnieje raj, to jest moją własną, osobistą biblioteką. Przechodziłem obok kolejnych regałów, przesuwając palcami po grzbietach książek. O zmroku czuło się ich magię. Szeptały do mnie: Wybierz mnie, chcesz poznać niesamowitą historię?”

To również historia o magii w ogóle – tej ze sprytnych sztuczek zręcznych kuglarzy, ale przede wszystkim tej, która sprawia, że każdy dzień jest warty przeżycia. Promień słońca, wpadający przez okno, obecność bliskiej osoby, okazane komuś bezinteresownie dobro czy działanie, nadające naszemu życiu głębszy sens, to przejawy tej magicznej strony życia, która umożliwia nam przeżywanie każdego dnia pomimo świadomości nieuchronnego końca.

„- Ben, nic nie musisz mówić. Nie ma nic do powiedzenia. Po prostu trzymaj mnie za rękę”.

I wreszcie, jest to historia Bena, zamkniętego w sobie, sceptycznego dwunastolatka, którego świat rozpada się wciąż od nowa, oraz zachwycającej się każdym przejawem istnienia Tęczowej Dziewczyny, której życie właśnie się kończy. Ich przyjaźń, rozwijająca się mimo niezwykle trudnych okoliczności, należy do najpiękniejszych, jakie opisano na kartach literatury. Ta wzruszająca, prosto i bezpretensjonalnie opowiedziana historia przypomina, że dobro ma magiczną moc i jest w zasięgu naszych rąk. Każdy z nas może zostać czarodziejem.