Alain de Botton to brytyjski filozof i pisarz, którego książki dotyczące literatury, sztuki, architektury i religii zdobyły na świecie dużą popularność.

Jego błyskotliwe eseje określane są jako „filozofia życia codziennego”: autor porusza w nich problemy ważne dla każdego współczesnego człowieka. Jak radzić sobie w trudach i smutkach codziennego życia? Jak odnaleźć sens w przeciwnościach losu? Jak lepiej umeblować sobie życie i jak dzięki podróżom rozwijać swoją osobowość? To tylko nieliczne z pytań, na które stara się odpowiedzieć założyciel Szkoły Życia.

Zaletą książek Alaina de Bottona, o której rzadko się wspomina, jest styl. Brytyjski filozof pisze nie tylko w sposób przystępny, ale również bardzo obrazowo. „Sztukę podróżowania” rozpoczyna na przykład piękny, literacki wręcz opis nadchodzącej zimy:

„Trudno określić dokładnie moment, w którym nastała zima. Schyłek następował stopniowo, jak w przypadku starszej osoby, drobnymi krokami z dnia na dzień, aż naraz zima była obowiązującą nieubłaganie rzeczywistością. Najpierw spadły wieczorne temperatury, potem przyszedł ustawiczny deszcz, chaotyczne porywy wiatru znad Atlantyku, wilgoć, opadanie liści i zmiana czasu, chociaż niekiedy zdarzały się chwile wytchnienia, poranki, w które dało się wyjść z domu bez płaszcza, a niebo było bezchmurne i jasne. Przypominały jednak fałszywe oznaki poprawy u pacjenta, na którego śmierć wydała już wyrok. W początkach grudnia nowa pora roku rozpanoszyła się na dobre i niemal dzień w dzień nad miastem wisiało złowrogie stalowoszare niebo, jak na obrazach Mantegny czy Veronsego, idealne tło dla sceny Ukrzyżowania albo dnia spędzonego w pościeli.”

Alain de Botton w fascynujący, emocjonalny sposób opowiada o tym, co dla nas ważne. Niezwykle drobiazgowo analizuje relacje człowieka ze światem, otwarcie przyznając, że pisanie jest dla niego rodzajem autoterapii, co wyjaśnia bardzo osobisty ton jego książek. Przy okazji próbuje choć w maleńkim stopniu poprawić świat: promuje dobro, uświadamia ludziom, co tak naprawdę w życiu ma znaczenie, pomaga dostrzec piękno w otaczających nas przedmiotach, zwraca uwagę na zbawienny wpływ sztuki. Ponadto jego przemyślenia bardzo dobrze się czyta. To chyba wystarczająca rekomendacja.

1. Alain de Botton “Architektura szczęścia”

Ludzka twarz architektury

2. Alain de Botton ‘Sztuka podróżowania”

Jak podróżować?

3. Alain de Botton “O pocieszeniach, jakie daje filozofia”

Na kozetce u Epikura

4. Alain de Botton “Religia dla ateistów”

Wiosna dla wszystkich!

5. Alain de Botton “Prawdziwa historia miłości”

6. Alain de Botton “Lęk o status”