„Koty siedzące w okienkach piwnic

Mają takie miny jakby były właścicielami domów”

Anna Janko

Trudno uwierzyć, że jeszcze w starożytnej Grecji koty uchodziły za osobliwość. Mimo całego swego uroku, odgrywały w symbolice rolę raczej ujemną. Kotom przypisywano moce czarnoksięskie: poruszają się bezszelestnie w ciemności, mają diabelskie, świecące oczy, często towarzyszą samotnym kobietom (czarownicom?). Do dziś wierzymy, że te czarne przynoszą nieszczęście. W średniowieczu rozpętano przeciw nim prawdziwą nagonkę: palono je żywcem, obcinano im ogony i zrzucano je z wieży.

W starożytnym Egipcie, gdzie potomek nubijskiego kota płowego został udomowiony ok. 2000 p. n. e., posiadały status zwierząt świętych, a za ich umyślne zabicie groziła kara śmierci. Egipską boginię radości i zabawy, Bastet, przedstawiano jako kobietę z głową kotki. Skandynawska bogini Freja jeździła wozem zaprzężonym w czarne koty, ale już u Celtów zwierzęta te składano w ofierze, ponieważ symbolizowały złe moce. W dawnej Polsce funkcję kota pełniły łasice, które łapały myszy i zabawiały dzieci. Nie wytrzymały jednak konkurencji z mruczkiem.

Dziś podziwiamy koty za ich niezależność i umiłowanie wolności. Pogodziliśmy się z tym, że zawsze chadzają swoimi drogami, czego skrycie chyba im zazdrościmy. Do wielbicieli kotów zaliczali się między innymi Ernest Hemingway, Mark Twain, Witold Gombrowicz, Bohumil Hrabal, Raymond Chandler, Edgar Allan Poe i Wisława Szymborska. Leonardo da Vinci uważał, że nawet najmniejszy kot jest arcydziełem, natomiast Napoleon Bonaparte, Adolf Hitler i kapłan Imhotep z filmu „Mumia” Stephena Sommersa cierpieli na ailurofobię, czyli paniczny lęk przed kontaktem z kotem.

W „Kocich historiach” przyjrzymy się bliżej literackim wizerunkom myszołapów: niesfornemu Cukierkowi, narcystycznemu Garfieldowi, psychopatycznemu mordercy i kotu w stanie czystym oraz wielu, wielu innym. Bowiem każdy kot to indywidualista z własną, niepowtarzalną historią.

1. Terry Pratchett “Kot w stanie czystym”

Kot w stanie czystym

2. Mike Resnick “Na tropie wampira”

W jednej z drugoplanowych ról – Felina. Niemożliwie irytująca kobieta-kot.

Na tropie wampira

3. Roksana Jędrzejewska-Wróbel  Alojzy@kot_w_podróży.com”

Alojzy – obywatel świata

4. Tomasz Trojanowski “Kocie historie”

Co trzy koty, to nie jeden

5. Bill Watterson “Dziki kot, psychopatyczny morderca”

Sekretne życie pluszaków

6. Danuta Parlak, Marta Pokorska “Pan Mruczek i mysia rodzina”

Konstrukcja w supermarkecie

7. Walter Moers “Kot alchemika”

Baśń kulinarna z Camonii

8. Joann Sfar “Kot rabina”

Kot, który się bzdurom nie kłaniał

9. Waldemar Cichoń, Dariusz Wanat “Cukierku, ty łobuzie!”, “Nie martw się, Cukierku!”, “Popraw się, Cukierku!”

Kocia komedia

10. Bernard Werber “Jutro należy do kotów”

11.  Christophe Cazenove, Yrgane Ramon, Herve Richez “Kasia i jej kot”

12. Stephen King “Smętarz dla zwierzaków”